Käes on Nyepi

27th Mar, 2020

Nyepi või ‘Vaikuse päev’ tähistab Bali kalendri, ‘Saka’, järgi uut aastat. See on vaikuse, paastumise ja mediteerimise päev. Nyepi on päev enesereflektsioon. See on parim päev lõõgastumiseks, une järgi magamiseks või raamatu lugemiseks, sest kõik muu on nagunii keelatud.

Nyepi tähistamine on meile omase uue aasta tähistamisest vägagi erinev. See on päev, kus tuleb maha jätta ning unustada kõik tegemist vajavad tööd ning kohustused. Nyepi on aeg, mil ennast välja puhata kõigist tänapäeva muredest ning millegi tegemine on keelatud. Reeglid Nyepi päeval on üsnagi karmid ja need kehtivad kõigile Balil olevatele inimestel, kaasaarvatud turistidele.

Kombed

Tühi Canggu

Püha algab kell 6 hommikul ning kestab kuni järgmise päeva kella 6 hommikuni. Nyepi ajal kehtivad reeglid:

  • Tule, valguse ning elektri kasutamine on keelatud
  • Töötamine on keelatud
  • Reisimine on keelatud
  • Lärmi tegemine ning meelelahutus on keelatud

Need reeglid kehtivad kõigile. Kõik asutused on sellel päeval suletud. Lennujaam ja lennuliiklus on suletud. Tänaval, rannas ega kuskil avalikus kohas ei tohi olla ühtegi inimest. Ainukesed inimesed väljas on ‘Pecalang’ ehk traditsioonilised valvurid, kes vaatavad, et keegi väljas ei oleks. Erandiks on esmaabi vajavad inimesed ja last sünnitavad naised.

Sellel päeval peavad kõik tuled kustu püsima nii toas, kui väljas. Lärmi ning muu müra tegemine on rangelt keelatud. Nyepi püha ajal ei ole Balil internetti. Televiisorit ei tohi kasutada, kõik meelelahutusega seotud on keelatud.

See on imeline vaatepilt ja kogemus, kuidas terve elu Balil seisma jääb ning, kui tõsiselt kohalikud inimesed seda võtavad.

Rituaalid

Nyepi offerings
Nyepi kingitus

Nyepile eelnevatel päevadel ehitatakse külades erinevaid deemoneid (‘Ogoh-ogoh‘), mille eesmärk on puhastada looduskeskkonda elusolendite (enamasti inimeste) tegevusest tulenevast vaimsest saastest. ‘Ogoh-ogoh’ kujud pärinevad enamasti Hindu mütoloogiast.

Bhuta Yajna rituaal teostatakse päev enne Nyepit. Selle rituaali eesmärk on eemaldada kõik negatiivsed elemendid ja luua tasakaal jumala, inimkonna ja looduse vahel. Päikse loojangul algab ‘Pengrupukan’ tseremoonia, kus kohalikud käivad tänavatel ja teevad lärmi pekstes bambusest torusid vastu potte ja panne ning põletatakse kuivatatud kookoselehe tõrvikuid. Sellega tseremooniaga aetakse välja kõik deemonid.

‘Ogoh-ogoh’

Samal päeval tuuakse välja ka ‘Ogoh-ogoh’ kujud ning toimub suur paraad ümber terve küla. Hiljem põletatakse kõik kujud või müüakse muuseumidele või kollektsionääridele.

Nyepi päeval on täielik rahu.

Päev pärast Nyepit toimub Ngembak Agni rituaal, kus kõik andestavad üksteisele ja tähistatakse uue aasta algust.

Turistidele

Nyepi reeglid turistidele

Kuigi Nyepi on Hindude püha, peavad kõik Balil olevad inimesed järgima neid reegleid. Hotellides tehakse tavaliselt erand, kus turistidel lubatakse käia ringi ja kasutada kõike hotellipiirkonnas.

Tänavale minek on äärmiselt solvav kohalikele. Tänavad on täis traditsioonilisi valvureid, kes väljas liikuvad inimesed tagasi koju transpordivad. Sel korral pandi üks turist ketti kuni ta maha rahunes.

Asutused on terve päev kinni Nyepi päeval. Päev enne ja päev pärast Nyepit on enamus söögikohad ja poed täiest kinni või lühendatud tööpäevadega. Kaks päeva enne ja pärast on lühendatud tööpäevad.

Kõik elamiseks vajalik soovitan osta ära kaks päeva enne Nyepit, sest päev enne on kõik poed inimestest ülekoormatud ning kaks päeva pärast Nyepit on poed paljudest kaupadest tühjad ning uue kauba jõudmine võtab aega.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of