Miks Bali?

Inspiring Buddha quote

Bali on üks umbes 18 000 saarest Indoneesias. Põhjus, miks siin käib väga suur arv turiste (pea 6 millionit turisti aastas) ja ka paljud võõramaalased elama suunduvad, ei ole kokkusattumus.

Bali on oma rikkaliku kultuuri ja loodusliku lopsakuse poolest üks erakordsemaid saari maailmas. Kui ülejäänud Indoneesias on suurim osa elanike (87%) moslemid, siis Balil on domineerivaks religiooniks Bali hinduism. Kohalikud inimesed on väga uhked oma kultuuri üle ning on väga sõbralikud tutvustama seda kõigile külastajatele. See tähendab ka seda, et vastu oodatakse teatud lugupidamist nende uskumustele ja tavadele.

Ei ole palju paiku maailmas, kus loodus ja kultuur on säilinud nii nagu Balil, tänu sellele kutsutakse seda ka viimaseks paradiisiks Maal.

Bali turistidele ning huvilistele

Kultuur Balil on kohalike inimeste jaoks väga tähtsalt kohal. Nende uskumus erineb mitmel erineval viisil tavalisest hindu usust ning tänu sellele on ka oma ehitusstiilide ja kultuuriga ainulaadne paik maailmas.

Bali hinduism kasutab ka oma, meie Gregoriani kalendrist, erinevat kalendrit, kus on 210 päeva. Aasta lõppemist tähistatakse ‘Galungan’iga, sellel päeval külastavad Maad esivanemate vaimud. Uut aastat tähistab erakordne ‘Nyepi’, mida kutsutakse ka vaikuse päevaks, sellel päeval on Balil kõik asutused suletud. Üle Bali peab kostuma vaikus ning kodust/hotellist väljumine on keelatud kaasaarvatud turistidele, ainuke avatud koht sel päeval on lennujaam.

Pühasid Bali kalendris on veelgi ning iga püha jaoks on omad rituaalid ja kaunistused, mis tänavatele välja tuuakse ning, mis jätavad Bali unustamatuks kogemuseks.

Bali ja templid

Balil on üle 20 000 templi, millest suur osa ning suurimad on avatud ka turistidele, kes on oodatud neid külastama enamasti paari eurose piletiraha või annetuse eest.

Kõikidel templitel on oma tähendus ja nende kohta on võimalik rohkem teada saada kohaliku giidi abiga või ise internetist uurides. Templid on kaunistatud ja ehitud Bali arhitektuuri õpetuste ning stiili järgi, mida on võimalik kogeda ainult Bali saarestikus, sest Bali hinduism erineb tavapärasest hinduismist ja selle õpetustest.

Üheks väga populaarseks saanud ehitiseks Bali templites on templi väravad, mis oma suuruse ja sealt tihti avaneva võimsa vaatega on saanud üheks kuulsaimaks pildi tegemise kohtadeks Balil. Kuigi teatud templite väravad on tänu Instagrammerite hullusele täiesti üle rahvastatud (mõne templi värava juurde peab pildi tegemiseks jõudma juba enne päikse tõusu, kui ei taha 2-3 tunnises järjekorras oodata), ei ole need ainukesed pilti väärt ning ilusad kohad. Sarnaseid ja samamoodi hingetuks võtvaid vaateid pakkuvaid väravaid, kus pilte teha, on ka mujal, vähem populaarsetes templites. Lihtsalt tuleb osata otsida.

Koskede hullus

Templid ei ole ainukesed külastusväärsed kohad. Balil on üsnagi väikse saare kohta üllatavalt palju suuri ning imetlusväärseid koski.

Ka koskedel, eriti populaarsetel, on enamasti väikene külastustasu maaomanikule, umbes 1-3 euro ringis. Enamus koski võimaldavad ka suplust kose all või siis kosele järgnevatel vetes.

Kuna enamasti on koskedeni kerge 10 minutiline või mõningatel juhtudel paari tunnine matk, siis on soovituslik kaasa võtta vett, sest ilm on Balil alati palav ja niiske. Kaasa tasub võtta ka veel ujumisriided, sest peale teekonda koseni, on kosest voolavas külmas vees end ülimalt mõnus jahutada. Pikematel matkadel soovituslik ka veekindlad jalanõud kaasa võtta, sest paljudel juhtudel tuleb kõndida läbi vee ja üle libedate kivide.

Paradiisirannad

Kui templite, pühapaikade, džungli ning koskede külastamisest on isu täis saanud, siis on parim aeg minna mõnda Bali sadadest erinevatest perfektsetest randadest ning nautida päikest ja juua 1 euro eest tervest kookosest magusat kookosemahla.

Valik randadest, nagu ka kõikide teiste asjadega, on suur. Tavalisest beežist liivast roosa ning musta liivani. Suurtest turisti randadest, kus on söögikohad ning odavad massaažisalong paari sammu kaugusel kuni üksildaste paradiisirandadeni.

Vesi on sinine ja läbipaistev, rand on reeglina puhas, kui pole tegu just ülerahvastatud randadega. Soovitan kindlasti läbi käia erinevaid randu, ka neid, mis pole populaarsed. Need rannad on täpselt sama ilusad ja isegi puhtamad, ainuke vahe on selles, et seal ei ole ühtegi tädikest, kes üritab midagi müüa. Samuti saab neid randu tihi külastada täielikus privaatsuses ning nautida täiusliku vaikust ja rahu paradiisisaarel.

Täielik puhkus

Bali on perfektne koht igale tüübile reisijale. Balil on arvestatud kõigiga ja kohalikud inimesed on sõbralikud ning ootavad uusi inimesi, kellele oma kultuuri tutvustada. Võimalik on käia vaatamas populaarseid vaatamisväärsuseid, samas on ka võimalik leida paiku, kus looduse ilu täielikus üksinduses nautida. Elu saab Balil nautida väga väikese eelarvega ning saab ka täielikku luksust suurema eelarvega. On võimalik liikuda koos gruppide ja giididega ning on ka võimalik kõike ise avastada. Valik on sinu!

Pura Gelap Gate
Bura Gelap

Bali digitaalsetele nomaadidele (Digital Nomad)

Lühike vastus, sest siin on kaugelt töötamine ja võõramaalaste elama tulemine tava. Elu on digitaal nomaadidele võimalikult lihtsaks tehtud ja valikuid on palju.

Ööbimine paradiisis

Tänu Bali saavutatud populaarsusele, siin töötavatele ja elavatele immigrantidele, on tekkinud palju uusi erineva hinnaklassiga elatumisvõimalusi. Neist paljudki väga soodsad.

Pikemaks peatumiseks tasub elamispaika otsida Airbnb kaudu või Facebooki gruppide kaudu soodsaid kortereid rentimiseks vaadata. Hind sõltub paljugi sellest, mida sealsest korterist tahta.

Ühe toaline väiksemat sorti korter, koos privaatse vetsuga võib saada vähem kui 5 eurot öö eest. Sellisest kohast ei tasu palju loota muidugi. Sellise toa eesmärk on lihtsalt olla koht, kus asju hoida ja magada.

Kallimad kohad sisaldavad natuke suuremat eluruumi, basseine, privaatset kööki jne. Alati võib ka veel kallimaks ja luksuslikumaks minna.

Interneti probleemid

Internet. Enamikule siia suunduvatele digitaal nomaadidele vägagi tähtis punkt.

Kahjuks odavates kuni keskmise hinnaklassiga korterites ning elamispaikades on kiire ja stabiilne Wi-Fi siiski erakordne nähtus. Õnneks on Balil selle peale mõeldud ning terve Bali on täis kohvikuid ja ‘co-working space’ ehk ühistööruume.

Kohvikud on enamasti varustatud piisavalt hea Wi-Fi’ga, et tööd teha. Väga mõnus on minna hommikuti mõnda oma lemmik kohvikusse ning seal värsket kohvi juues tööd teha.

Ühistööruumid Balil on tihti koos kohvikuga või ka siis eraldi, sealt leiad korraliku internetiühenduse ning palju sarnaseid inimesi, kes on samuti tulnud Balile elama ning tööd tegema. Sealt on võimalik leida nii sõpru, kui ka koostööpartnereid.

Kiirest internetist ainult ei piisa. Indoneesia on tundud oma interneti tsensuuri poolest (Reddit, Netflix, Tumblr jne). Selleks, et turvaliselt ja piiranguteta internetis liigelda soovitan kasutada NordVPN-i. NordVPN on üks parimatest VPN teenustest turul. Mina ise kasutan seda ja soovitan ka teistele.

NordVPN teenusega saab liituda siin.

Viisa küsimused

Võib tekkida küsimus, et kuidas on tulnud välismaalased siia ning rentinud endale korteri terveks aastaks, kui viisavaba aeg on 30 päeva, mida saab maksimaalselt pikendada veel 30 päeva.

Üheks võimaluseks pikemalt olla, eestlastele, on teha B211A külastusviisa Soomes Indoneesia saatkonnas. Selle tegemine on ülimalt lihtne ning võtab aega umbes nädala (juhised B211A Viisa tegemiseks). Niimoodi saad Viisa 60 päevaks, mida on võimalik pikendada 30 päeva kaupa kuni 4 korda. Kuigi sellise variandiga on võimalik kokku olla kuni 6 kuud ilma suurt vaeva nägemata, ei kasuta enamus inimesi seda.

Suurem osa digitaal nomaadidest Balil teevad n-ö ‘viisajooksu‘. See tähendab seda, et leitakse Balilt kõige soodsam lend (umbes 40 eurot) naaberriiki ning veedetakse seal päev ning tullakse järgmise lennuga tagasi. Selline elustiil on Balil ülimalt populaarne.

Unistuste elu Balil

Bali on ideaalne koht neile, kes otsivad seiklusi, naudivad kaugelt töötamist ja ei pelga uusi olukordi. Linnad nagu Canggu ja Ubud on täis inimesi, kes on sarnase mõttemaailmaga ning tahavad elada täpselt samamoodi.

Valikuid on rohkem, kui jõuab ära proovida. Kui ühest linnast saab isu täis, on 30 minuti kaugusel järgmine linn, kus peatuda ning seda ümbritsevat elu ja uusi kohvikuid uurida.

Balil on võimalik leida töötamiseks ja elamiseks nii vaikust ja rahu, kui ka seltskondlikke ja sõbralikke kohti. See ongi Bali suurim iseärasus ja pluss, valikuid on kõigile ja eelarve võib olla minimaalne, et elu täiel rinnal nautida.

Seniman Coffee Studio

Plussid ja miinused

Plussid:

 • Suurem osa rahvast on väga sõbralik ning aitavad sind igal võimalusel
 • Elu kohapeal on väga soodne, kui vältida turistilõkse
 • Unikaalne ja kaunis kultuur
 • Ideaalsed otsekui filmist pärit rannad
 • Lopsakas ja puutumata loodus
 • Soodsad ja värsked puuviljad, mida Eestis ei ole kahjuks võimalik saada
 • Aastaringne soe kliima ning päike
 • Kaugelt töötamine ja kohapealne elamine lihtne ning võimalusi palju
 • Hinge võtvad päikseloojangud
 • Perfektne iseenda ja rahu leidmiseks

Miinused:

 • Teatud kohad on ülimalt ülerahvastatud, eriti kõrghooaegadel (juuli-august ja detsember-jaanuar)
 • Kohalikud on õppinud turistidelt raha lüpsma, väga lihtne on sattuda turistilõksu ning maksata asjade eest kuni 10 kordset summat, kui ei ole piisavat kogemust ning teadmisi
 • Tüütud kaupmehed
 • Mõningad tänavad on vägagi räpased ning prügi võib leida igalt poolt. Seda üritatakse parandada kuid siiski hetkel veel on see nähtav
 • Pikemalt olemiseks ei ole lihtsat viisi, peab aktiivselt jälgima, et viisa aega ei ületa, sest trahvid on suured
 • Uutel tulijatel võivad olla kerged kõhuprobleemid teistsugusest toidust, mis võib tekitada raskusi toast kaugemale jõudmisega mõneks ajaks