Transport

Bali on küll väikene saar, aga väikseimate vahemaade läbimine võib võtta tohutult aega. Siin peatükis toon välja suurem osa võimalusi, kuidas Balil liigelda ja nende maksumuse.

Balil, nagu igal pool lõuna-Aasias, on hullumeelne liiklus. Liiklusseadustele lootma ei tasu jääda ning kui puudub kogemus ja julgus, siis pigem ise liiklemisest loobuda.

Suurim arv turiste Balil sureb liiklusõnnetuste tagajärgedel.

Ise liiklemine

Kõige kiirem ja odavam viis Balil liigelda on rentida roller ning ise ümbritsevat avastada.

Rolleri rentimine üheks päevaks maksab umbes 3€. Kuuks ajaks rolleri rentimine umbes 50€. Hind võib olla kõrgem sõltuvalt mootorratta võimsusest ja alati parimaks pakkumiseks minna hotellide piirkonnast natukene kaugemale.

Kui ei ole kunagi enne rolleriga sõitnud või kogemus on minimaalne, siis Bali ei ole oma hullumeelse liiklusega koht, kus proovida.

Teiseks võimaluseks on rentida auto ning sellega liigelda. Hoiatuseks, et erinevalt rollerist ei saa autoga liiklusest mööda põigata ning teinekord võib ummikutes istumine kuskile jõudmiseks võtta tunde.

Auto rent Balil algab 13€ päevas. Enamus valikutest jäävad umbes 20€ juurde päevas.

Kui valid auto või rolleri vahel, siis soovitan kindlasti võtta rolleri, sest autoga sõites ei ole liiklus eriti mugav Balil.

Kütus tanklas maksab 0.50€ liitri kohta ning tee ääres müüvatelt inimestelt ostes umbes 0.65€ liitri kohta. Bensiin Indoneesias on väga soodne ning põhiliseks kulutuseks transpordi rentimisel jääb rendikulu.

‘Mandara toll road’ ehk Mandara tasuline tee on tasuline tee Denpasari, lennujaama ja Nusa Dua vahel. Mandara teed kasutades on võimalik rolleriga sõites säästa umbes 15-20 minutit ning autoga isegi rohkem.

Tee kasutamiseks tuleb osta kaart teele jõudes pileteid kontrollivast putkast või kohalikest poodidest, nagu ‘Indomaret’ ja ‘Alfamart’, ning sinna peale panna raha, mille eest teemaksu maksta. Kaart ise on ühekordne maksumus umbes 3€ ning miinimum rahasumma, mis peale saab laadida on 2€.

Tee ühekordne kasutamine maksab rolleriga sõitjale 0.30€ ja autoga sõitjale umbes 0.80€. Raha võetakse maha automaatselt kaardilt, kuhu sa oled raha peale laadinud.

NB! Rolleri ja autorentimisel on vaja ette näidata kehtivat juhiluba ning tavaliselt rendiajaks neile jätma isikut tõendava dokumendi.

Takso

Takso kasutamine Balil ei ole alati väga odav ning õige takso eristamine ‘valedest’ võib olla segadust tekitav.

Kõige populaarsem ja üks odavamaid taksofirmasid Balil on ‘Blue bird’ takso ning kui taksoga sõita, siis võimalusel alati seda kasutada. Kui ei ole aega otsida või ei leia, siis alati kasutada taksot taksomeetriga.

‘Blue bird’ takso tunneb ära sinise värvuse poolest. Kuigi ka niiöelda ‘valed’ taksod on õppinud oma autosi turistide segadusse ajamiseks siniseks värvima. Õige takso tunneb veel ära puhta sõiduki, viisaka ning vormiriietes juhi järgi.

‘Blue bird’ takso sõidualustamistasu on 0.46€ ja kilomeetri hind 0.43€. Miinimum sõiduhind on 2€.

Gojek ja Grab

Takso ei ole ainus varjant Balil ringi liikuda vaid ka sinna on jõudnud populaarsed sõidutamisrakendused.

Populaarseimad on hetkel Gojek ja Grab rakendused. Neid rakendusi kasutades on kõige soodsam viis ringi liigelda Balil, kui ise ei taha juhtida.

Gojek ja Grab rakendustes valid asukoha, kust sind peale võetakse ning kuhu sind viiakse. Hinna näed ära enne tellimist ning juhte on palju.

Ette tuleb vaadata juhiga, kes sinu tellimuse vastu võttes hakkab küsima suuremat summat, kui rakenduses oli ette nähtud. Sellisel juhul tuleb tema sõit rakenduses lihtsalt tühistada ja uus otsida.

Rakenduses on kaks valikut: auto- või rollertakso. Rollertakso on eriti soodne ning kui liigud ringi üksinda, siis väga mugav kasutada.

Neid rakendusi kasutavad ka kohalikud inimesed, nii et juhtidelt inglise keele oskust oodata ei tasu, aga ühest kohast teise sõitmiseks seda pole vajagi ning rakenduses on olemas vestluse aken, kus automaatselt tõlgitakse vestlus inglise ja indoneesia keele vahel.

Teatud kohtades on nende rakenduste abil transpordi kasutamine keelatud ning selleks on ka vastavad sildid nendes kohtades. Seal kohalikke tavasid palun austada ja mitte kasutada neid rakendusi vaid kasutada kohalikku taksot.

Neid rakendusi kasutades on võimalik ka väga väikeste kohaletoomis kuludega ning mugavalt tellida toitu koju või hotelli.